Ürün Adı: İşte Bizim Gül Sokak - Gülseren Ergin
Ürün Kodu: 1549
Bu ürün 446 kez incelendi.

RAŞEL RAKELLA ASAL VE  “İŞTE BİZİM GÜL SOKAK”

 

Homeros “Gök kubbenin altındaki en  güzel şehir.” olarak tanımlamış İzmir’i… Aristo ise “Görmezsen eksik kalırsın.” demiş Büyük İskender’e… Gallienus ve Gordion bastırdıkları paralara “ Küçük Asya’nın başkenti.”  diye yazdırmışlar. Viktor Hugo ise hiç görmediği bu kent için yazdığı şiirde “İzmir bir prensestir.” demiş.

Bütün bunları Raşel Rakella Asal’ın “İşte Bizim Gül Sokak” adlı kitabından öğreniyoruz. Heyamola yayınlarının “İzmirim” dizisinden çıkan bu kitapta yazar bu güzel kentin sadece Gül Sokağı’nı anlatmıyor, Bu sokaktan yola çıkarak Alsancak semtini ve daha genel anlamda İzmir’i anlatıyor. Bu, Raşel Rakella Asal’ın İzmir’idir.Onun doğup büyüdüğü, çocukluğunu, gençliğini kaldırımlarında bırakıp olgunluğa eriştiği, aşık olduğu kenttir. Kendisini ondan ayrı düşünemez.Nereye giderse gitsin tez elden dönüp geleceği ve yaşamını devam ettireceği kent… Kendi sözcükleriyle: “Nefes aldığım İzmir’im! Kendime uyandığım, kendi hayatımın akışına kattığım İzmir’im.” Evet, onun İzmir’idir anlatılan.Çocukken  Kordon’dan denize girdiği, genç kızken sevgilisiyle balkondaki ipe beyaz ya da kırmızı çamaşır asarak haberleştiği, genç bir kadın ve bir anne olarak  balkondan sarkıttığı sepetle sokak satıcılarından alışveriş yaptığı, çocuklarına  yemekler pişirdiği, yazar olup romanlar yazdığı, kitaplarını okurlara imzaladığı İzmir…

Kitabın arkasındaki kaynakçadan da anlaşıldığı üzere yazar yoğun bir araştırma yaparak yazmış bu kitabı. İzmir’in 5000 yıllık tarihinden başlayarak günümüze dek yaşadığı değişimi de anlatmış.Çocukluğunun,  gençliğinin saf, temiz ve naif kentini özlerken  bozuk kentleşmenin getirdiklerini vurgulamış.Bir yandan kaybedilen değerler, farklılaşan yaşam biçimine bağlı olarak değişim gösteren İzmir, kenti değiştirirken kendi de dönüşen  ve bu farlılaşmayla İzmir’i yeniden, yeniden değiştiren insanlar… İzmirliler… Yaşanan göçler. İş bulabilmek için başka kentlere ülkelere beyin göçü ya  da doğudan akın akın iş bulmaya, yaşamaya gelenler… Sonradan olma İzmirliler ve onların getirdiği değişimler… Kitabın satırlarında bu sık sık vurgulanıyor.

Raşel Rakella Asal, işgal öncesi yıllarda doğunun Paris’i sayılan İzmir’in yaşamını ayrıntılarıyla anlatıyor bize. Onun satırlarıyla bir faytona binip Gül Sokak’tan – o zamanki adıyla Frenk Sokağı- yola çıkıp iki yanda sıralanmış bahçeleri güllerle dolu köşklerin arasından geçip pencereden sarkan güzelliği dillere destan Rum kızlarını seyrederek Kordon’a çıkıyor, lüks mağazaların vitrinlerini seyrediyor, Kramer Oteli, Sporting klübü, Smyrna Tiyatrosu’nu geçip Elhambra’da opera seyretmeye gidiyorsunuz. Kordon boyunca dolaşan şık hanımlar, beyler gözlerinizi kamaştırıyor. Doğunun bu önemli limanına demir atan, Avrupa’dan lüks mallar getirip tütün, incir, pamuk,bakır  ve pek çok madeni yükleyip götüren gemiler körfezin ışıltılı sularında salınıyorlar. O zamanki adıyla Frenk Mahallesi diye bilinen Alsancak’ın bu göz kamaştıran görkemi yanında  Eşrefpaşa ve Kadifekale  taraflarında, tepelere doğru uzanan Müslüman mahallelerinin yoksulluğuna hüzünle tanık oluyorsunuz.

İşgal ile eski pırıltısını ve görkemini yitiren, yangın yerine dönen  İzmir, Cumhuriyetten sonra yeni bir kent olma çabasına giriyor.Yaşadığı gelişme, değişme ile birlikte gelen bozulma ve yozlaşmaya karşın yine de güzelliğinden hiçbir şey yitirmiyor; Ege’nin incisi olarak körfezi çevreliyor. Artık kocaman bir kenttir. Eski uzak semtler, sayfiye sayılan ilçeler, köyler, kentle birleşmiş, kentleşmiştir. Raşel Rakella Asal, kentin bu gelişimine satırlarıyla tanıklık etmekle kalmıyor, geçmişten günümüze yemeklerden, gelenek ve göreneklere, adetlere, kaybolan alışkanlıklarımıza, ekonominin hızla değişimiyle yok olan mesleklere kadar pek çok konuya değiniyor.Gelecek kuşaklara bu bilgileri aktarıyor.

İzmir’le ilgili bütün bu bilgileri Raşel Rakella Asal, temiz bir dil, akıcı bir biçemle, okuyanı sıkmadan anlatıyor. Araya çocukluk ve gençlik anılarını da katarak, İzmir’in tanınmış kişilerini de tanıtarak renklendiriyor kitabını.Kitaba serpiştirilen İzmir’in eski ve yeni fotoğrafları, anlatılanların gözümüzde canlanmasını sağlıyor.

“İşte Bizim Gül Sokak” yazar Raşel Rakella Asal’ın dördüncü kitabı…Gerek “Volga Hüznü”, gerek  “Duyuyor musun Kalbim” ve gerekse  “Herşey Eski Bir Zaman Düşünde Şimdi” kitaplarında ortak olan şey yazarın geniş bilgi birikimini araştırmacığıyla birleştirip estetik bir anlatımla  okura sunması… Satır aralarında gizli ince bir hüzünle  birlikte… Daha önceki üç kitabında gelişen kalemi bu kitapta daha olgunlaşmış ve işleklik kazanmış. Kentleri yazmak zordur; ama zoru başarmış ve güzel bir kitap armağan etmiş bize.

 

GÜLSEREN  ENGİN

20 Ocak 2012

“İşte Bizim Gül Sokak”:Raşel Rakella Asal. Heyamola Yayınları, İzmirim Dizisi , Mart 2011

Bize Ulaşın

Adres: - Alsancak / İZMİR

Telefon: 0232 222 33 11

E-Posta: rakelasal@gmail.com

Web: http://raselrakellaasal.com/